Materace przeciwodleżynowe

Materace zmiennociśnieniowe  to specjalistyczny sprzęt zapobiegający odleżynom. Niezbędny dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji leżącej ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Materace są wykonane z pianki lub żelu, który dostosowuje się do kształtu ciała, w celu zmniejszenia ciśnienia poprzez zwiększenie powierzchni styku. Materace te są zazwyczaj skonstruowane z kilku mniejszych bloków, na których położone jest ciało, w celu ograniczania ucisku na tkanki.

Powierzchnia materacy terapeutycznych jest wykonana z wielu pasm wypełnionych powietrzem, które jest naprzemiennie napompowywane i odpompowywane, tak aby zmieniać punkty nacisku, a tym samym zmniejszać ryzyko niedotlenienia tkanek. Bardziej zaawansowane materace są wyposażone w elektroniczne czujniki umożliwiające automatyczną regulacje ciśnienia.

Zapobieganie odleżynom i zapewnienie maksymalnego komfortu dla osoby leżącej są jednym z najważniejszych punktów opieki nad osobami chorymi.

Odleżyna  jest to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości, przeważnie wtórnie zakażone, które powstaje na skutek długotrwałego ucisku i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Odleżyny mogą powstawać również w obrębie błony śluzowej. Odleżyny powstają w miejscach, w których części kostne stykają się z podłożem. Najczęściej powstają w okolicy kości krzyżowej, pośladków, na piętach kostkach. Odleżyny najczęściej występują u chorych obłożnie, tych którzy mają trudności z poruszaniem się w łóżku i nieprzytomnych.

Jako profilaktykę stosuje się zmiany pozycji co 2 godziny. Jeżeli już dojdzie do powstania odleżyny, leczenie jest w ogólnym schemacie takie samo jak leczenie ran. Powinno się dbać o sterylność opatrunków. Wskazane jest chirurgiczne czyszczenie ran poprzez usuwanie martwych tkanek w obrębie rany. Zakażenie odleżyny grozi uogólnionym zakażeniem krwi organizmu, a poprzez to możliwością rozwoju sepsy i zgonu. Przeciwdziałać zakażeniu pomagają maści zawierające jodopowidon (preparat Polseptol), ziarninowanie rany przyśpieszają leki zawierające sól srebrową sulfatiazolu (preparat Argosulfan). Konieczna jest troskliwa pielęgnacja i niedopuszczenie do kolejnych odleżyn. Gdy odleżyna jest głęboka (sięga do kości) lub rozległa, bardzo trudno jest ją wyleczyć.

W profilaktyce przydatne są materace i poduszki przeciwodleżynowe, a zwłaszcza dynamiczne materace zmiennociśnieniowe. Najważniejsza jest jednak zmiana pozycji ciała i troskliwa pielęgnacja.

 

Materac przeciwodleżynowy gofrowany to specjalna konstrukcja wykonana z pianki
poliuretanowej o gęstości 25 kg/m3. Specjalne wzajemnie prostopadłe wycięcia REHA-BED_Materac_przeciwodlezynowy_gofrowany (1)wkładu sprawiają że krążenie krwi jest niczym nie ograniczane, a zalecany dla tego rozwiązania pokrowiec paroprzepuszczalny zapewnia doskonałą wentylację i ochronę przed odparzeniami skóry. To rozwiązanie jest często stosowane w opiece nad pacjentami obłożnie chorymi. Wysokość materaca to 12 lub 15 cm.

Przeciwodleżynowy materac pompowany (plaster miodu) do 110kg.
Materac ten został zaprojektowany specjalnie, aby zapobiegać tworzeniu się odleżynPlaster Miodu oraz ułatwić ich leczenie.
Używanie tego materaca pozwala uniknąć uszkodzenia skóry i mięśni spowodowanego nadmiernym uciskiem ciała. Wspomaga przepływ krwi w całym organizmie, usprawnia mikrocyrkulację oraz wymianę substancji odżywczych i tlenu pomiędzy systemem krwionośnym, a komórkami ciała.

 

Materac pneumatyczny komorowy:
Czas cyklu naśladujący naturalne wzorce snu pozwala uniknąć długiego ucisku tkanki miękkiej. Dwie strefy samodzielnych komór, naprzemiennie napełniają się lub opróżniają powietrze w dwunastominutowym cyklu, dzięki czemu doskonale redystrybuują ciśnienie. System mikro-wentylacji umożliwia lepszą cyrkulację BF4000-pompapowietrza co zmniejsza potliwość skóry. Materac został wyposażony w zawór CPR pozwalający szybko spuścić powietrze w przypadku nagłych sytuacji zagrożenia życia.Materac rurowy to komfort dla użytkownika i skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka powstawania oraz wspomaganie leczenia odleżyn stopnia II.

 

DANE TECHNICZNE – MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY GOFROWANY
Wysokość 12 lub 15 cm
Gestośc pianki 25 kg/m3
Długość 200 cm
Szerokość 90 cm
DANE TECHNICZNE – MATERAC POMPOWANY
(PLASTER MIODU)
Wysokość 7 cm
Długość 200 cm
Szerokość 90 cm
Cykl pracy pompy 90 cm
Dopuszczalne obciążenie do 110 kg
DANE TECHNICZNE – MATERAC PNEUMATYCZNY KOMOROWY
Wysokość 7,5 cm
Długość 195 cm
Szerokość 94 cm
Ilość komór 20
Materiał podstawowy nylon
Maksymalna waga pacjenta 110 kg
Kolor niebieski
Maksymalne obciążenie 130 kg
POMPA
Cykl pracy 10 – 20 min
Regulacja ciśnienia 15 – 20 kPa
Ilość pompowanego powietrza 3-6 l/min
Pobór prądu 15 W
Zasilanie 220 V, 50 Hz
Wymiary 27,4 x 13,4 x 12 cm
Waga 1,3 kg
WYMIARY OPAKOWANIA
Szerokość  20 cm
Długość 30 cm
Wysokość 20 cm
Waga 2,2 – 3,4 kgGaleria